1 month free: no ads plus full access.

Scrap Car Battery Prices Today

As of October 2, 2026, scrap yards are paying about $0.20 to $0.28 per pound for whole car and truck batteries, or roughly $7.04 to $9.68 for a typical 35-pound battery. That's 24% to 33% of the LME lead price of $0.84, since only about 60 percent of a battery's weight is lead.

Every lead grade is on the scrap lead prices page, and every metal is on the scrap metal prices hub.

Lead

What yards pay for car batteries

Per pound
$0.20 to $0.28
Per kilogram
$0.44 to $0.61
Per 35 lb battery
$7.04 to $9.68

Estimated yard price: 24% to 33% of the LME lead price ($0.84/lb as of October 2, 2026). Ranges cover the spread between yards.

Estimates checked against posted yard boards on September 18, 2026.

Car battery calculator

Enter how many batteries you have. The estimate uses the per-pound range in the price card above. Add a yard's quote to see where it lands in that range.

$

Estimated payout

$7.04 to $9.68

1 battery is about 35 lb (15.9 kg). At $0.20 to $0.28 per lb.

Counts use a typical 35 lb car battery. Most weigh 30 to 45 pounds, so switch to weight if you know yours. Yards pay on their own scale after grading, and boards differ by region, so use the range to judge a quote.

LME lead, the price behind batteries

Battery prices are a fixed share of this price per pound. Lead is the least volatile of the base metals, so timing matters less here than it does for copper.

What yards want with a battery

Bought whole, by the pound, for the lead plates inside (about 60% of the weight). Keep them upright and uncracked.

A typical car battery weighs 30 to 45 pounds, which is why the calculator starts at 35. Truck batteries sell on the same line. Forklift and other industrial batteries are far heavier, so weigh those and ask the yard how it prices them.

Before you haul one in, check the core charge. Auto parts stores in most states refund a core charge on a returned battery, and for one or two batteries the refund often beats the scrap price. Yards are the better outlet for batteries in quantity, cracked cases (some refuse them), and anywhere a store won't take one without a purchase.

Keep them upright, don't crack the case, and don't drain the acid. Most states require retailers to accept batteries for recycling and ban them from landfills, so a dead battery never has to cost you anything. The scrap lead prices page covers soft lead and wheel weights.

What lowers what a battery brings

  1. 1
    A cracked or leaking case. Some yards take them in a spill-proof container at a lower price, and others refuse them. Call first.
  2. 2
    Selling one at a time. Yards pay better per pound for a pallet of batteries than for two in a trunk, and some will pick up.
  3. 3
    Lithium or hybrid packs in the mix. This line is for lead-acid batteries. Lithium-ion and hybrid packs are a different material, so ask the yard before bringing them.

Nearby grades and what they bring per pound. The full board is on the scrap lead prices page.

Where this estimate comes from

The estimate is the live LME lead price times the share yards typically pay for this grade (24% to 33%). The share was set by dividing posted yard prices by the same day's benchmark, using these public boards, and last checked on September 18, 2026:

  • Rockaway Recycling (New Jersey), posted board of September 18, 2026
  • Central Metal Recycling (Chicago), posted board, mid-September 2026
  • MetalRecap national price survey, September 17, 2026
  • ScrapMonster North American grade spreads, June 2026

Published by MetalCharts, a free precious metals resource providing real-time prices, interactive charts, educational guides, and portfolio management tools. All market data sourced from COMEX, LBMA, and LME.

Frequently Asked Questions

How much is a scrap car battery worth?
About $7.04 to $9.68 for a typical 35-pound battery, at today's yard price of $0.20 to $0.28 per pound. Most car batteries weigh 30 to 45 pounds, so weigh yours for a closer figure.
How much do scrap yards pay per pound for car batteries?
About $0.20 to $0.28 per pound, or $0.44 to $0.61 per kilogram, with LME lead at $0.84. Yards buy batteries whole and weigh them.
Why is a battery worth so much less per pound than lead?
Only about 60 percent of a battery's weight is lead. The rest is acid, plastic, and separators. Clean soft lead pays 52% to 65% of the LME price against 24% to 33% for whole batteries.
Is the core charge better than scrapping a battery?
For one or two batteries, often. Auto parts stores in most states refund a core charge on a returned battery, so compare that refund with the per-battery figure above. Yards are the better outlet for batteries in quantity.
Do scrap yards take cracked or leaking batteries?
Some do, in a spill-proof container, at a lower price; others refuse them. Call first. Keep any battery upright and don't drain the acid.
Can I throw away a car battery?
Most states ban lead-acid batteries from landfills and require retailers to take them back for recycling. A retailer will take an old one off your hands, and a scrap yard will pay you for it.